Rozwiązane

NA czym polegał II pokój Toruński co to było w ogóle.

Kim był albert hohenzoller

kiedy i w jakich okolicznościach przestał istnieć zakon krzyżacki



Odpowiedź :

Ostatnim punktem oporu były Chojnice, które padły w 1466 r. wojna zakończyła się podpisaniem tzw. II pokoju w Toruniu. Zakon przekazywał Polsce Pomorze Gdańskie, Warmię, Ziemię Chełmińską i Michałowską, zaś z pozostałych terenów wielki mistrz złożył królowi hołd lenny.

Ostatni wielki mistrz, Albrecht Hohenzollern, dążył do przywrócenia potęgi Zakonu; król Zygmunt Stary i polski sejm podjęli decyzję o wojnie z Krzyżakami. W pierwszej fazie armia polska zajęła w 1519 r. Pomorze , Kwidzyń i Pasłęk, docierając do Królewca. Nie mogąc go zdobyć, rozpoczęła oblężenie Braniewa. W odpowiedzi Krzyżacy przeprowadzili najazd na Warmię, oblegając z miernym skutkiem Lidzbark. Posiłki krzyżackie zaś zajęły Międzyrzecz, Chojnice, Starogard i Tczew. Pod Gdańskiem nie otrzymały pomocy od Albrechta i wycofały się do Rzeszy. Polacy szybko odzyskali utracone miasta. Krzyżacy tymczasem najechali Ziemię Lubawską, odstąpili od oblężenia Elbląga; w końcu doszło do podpisania rozejmu w 1521 r. 
            W 1523 r. wielki mistrz po spotkaniu z Marcinem Lutrem przekonał się do sekularyzacji zakonu i stworzenia państwa świeckiego. Jednocześnie jako zwolennik reformacji przeszedł na luteranizm, tracąc tym samym poparcie papieża i ogłosił się księciem w Prusach Książęcych. Księstwo Pruskie było nadal uzależnione od Polski. 10 kwietnia 1525 r. Albrecht złożył na Rynku w Krakowie uroczysty hołd(pruski) Zygmuntowi Staremu, obiecując wierność i pomoc dla Rzeczpospolitej.
            Problem krzyżacki, trapiący Polskę przez trzy wieki, wydawał się ostatecznie rozwiązany. Nikt nie przypuszczał, że z Księstwa Pruskiego wyrośnie państwo, które weźmie udział w rozbiorach Polski.