Odpowiedź :
Organizmy pionierskie, które pojawiają się jako pierwsze na terenach, na których nie ma żadnych organizmów i to one przygotowują glebę dla roślin bardziej wymagających. Pojawiają się np. na jakiś wypalonych, czy wyjałowionych terenach.
Organizmy pionierskie to organizmy, które mogą żyć w skrajnych warunkach, jest stwierdzeniem poprawnym, gdyż są nimi zazwyczaj porosty, psammofity, sinice lub mszaki, które osiedlają się na zupełnie nieożywionych, ubogich obszarach. Są to na przykład skały, lub piaski. Na tak nieurodzajnym podłożu organizmy, obumierając tworzą warstwę gleby, pozwalającą na osiedlenie się innych, bardziej wymagających organizmów. Są samożywne (autotroficzne), czyli mają bardzo małe wymagania ekologiczne i środowiskowe.
Organizmy pionierskie to organizmy, które mogą zyć w skrajnych warunkach, ponieaż rosną na wyjątkowo ubogich podłożach, np. na piaskach, biorą udział w tworzeniu warstw gleby, dzieki którym mogą zyć inne organizmy. Mogążyć w maxymalnej temperatyrze i minimalnej, tam gdzie jest mokro i sucho, poprostu wszędzie.
Tak, należą one do tej grupy, bo są organizmami przystosowanymi do życia w środowisku zarówno wilgotnym jak i bardzo suchym. Rosnąc na ubogich podłożach (np. skałach) przyczniają się do tworzenia gleby.
Organizmy pionierskie zaliczamy ze względu na:
- szeroki zakres występowania (eurybionty)
- szybkie rozprzestrzenianie się
- sposób odżywiania (samożywny)
;]
Organizmy pionierskie zaliczamy ze względu na:
- szeroki zakres występowania (eurybionty)
- szybkie rozprzestrzenianie się
- sposób odżywiania (samożywny)
;]
Tak, poniewaz sa organizmami przystosowanymi do zycia w kazdym srodowisku i przyczyniaj sie do tworzenia nowych siedlisk.
Nie ma pojecia jaka jest poprawna odpowiedz. Ja napisalabym wlasnie tak.
Nie ma pojecia jaka jest poprawna odpowiedz. Ja napisalabym wlasnie tak.
Stwierdzenie to jest poproawne ponieważ sa to organizmy które jako pierwsze zajmuja bądź poroastają jakies obszary lub powierzchnie nie zasiedlone jeszcze przez nikogo.Początkują nowe życia i pomagają innym rośliną zasiedlic się w terenie.
To stwierdzenie jest poprawne,ponieważ mogą one żyć w każdym środowisku,czy to suchym,czy wilgotnym.Szybko się rozmnażają i są samożywne.Mogą przeżyć w skrajnych warunkach takim jak bardzo niska temperatura lub bardzo wysoka.Nie muszą mieć trwałego podłoża ani też urodzajnego.Mogą żyć na skałach,wydmach itp.