Odpowiedź :
Potęgowanie:
2³ = 8
(-⁴/₇)² = ¹⁶/₄₉
(-1⅔)³ = -¹²⁵/₂₇
(-1)¹²¹ = -1
(0,05)³ = 0,000125
77⁰ = 1
Pierwiastkowanie:
√64 = 8
³√125 = 5
√-8000= √-1000×4×2 = 20√2
³√⁸/₂₇ = ⅔
√0,000064 = 0,008
√0,81= 0,9
³√-3³/₈ = - ³/₂
3. 0,7 - 11,9
1 - x
0,7x= 11,9 /0,7
x= 17zł
2³ = 8
(-⁴/₇)² = ¹⁶/₄₉
(-1⅔)³ = -¹²⁵/₂₇
(-1)¹²¹ = -1
(0,05)³ = 0,000125
77⁰ = 1
Pierwiastkowanie:
√64 = 8
³√125 = 5
√-8000= √-1000×4×2 = 20√2
³√⁸/₂₇ = ⅔
√0,000064 = 0,008
√0,81= 0,9
³√-3³/₈ = - ³/₂
3. 0,7 - 11,9
1 - x
0,7x= 11,9 /0,7
x= 17zł
1) Za 0,7 kg kiełbasy zapłacono 11,9 zł. Ile kosztuje kilogram tej kiełbasy?
0,7kg = 70dag
70dag = 11.90zł
11,90:70 = 0,17zł
0,17*100dag(1kg) = 17zł
odp. Kilogram kiełbasy kosztuje 17zł
2) Kasia kupiła 1,6 kg jabłek po 2,40 zł za kilogram i 2,5 kg gruszek po 3,50 zł za kilogram. Jaką resztę otrzyma Kasia płacąc banknotem 200 zł?
1,6kg * 2,40 = 3,84zł - jabłka
2,5kg * 3,50 = 8,75zł - gruszki
3,84 + 8,75 = 12,59zł
200 - 12,59 = 187,41zł
odp. Kasia płacąc banknotem 200 zł otrzyma 187,41zł reszty.
3) Pełne pudełko z zapałkami waży 9,76g, a puste pudełko waży 4g. Ile przeciętnie waży jedna zapałka, jeżeli w pudełku znajduje się 48 zapałek?
9,76g - 4g = 5,76g - waga wszystkich zapałek
5,76g : 48szt. = 0,12g - waga jednej zapałki
odp. Jedna zapałka waży 0,12g
0,7kg = 70dag
70dag = 11.90zł
11,90:70 = 0,17zł
0,17*100dag(1kg) = 17zł
odp. Kilogram kiełbasy kosztuje 17zł
2) Kasia kupiła 1,6 kg jabłek po 2,40 zł za kilogram i 2,5 kg gruszek po 3,50 zł za kilogram. Jaką resztę otrzyma Kasia płacąc banknotem 200 zł?
1,6kg * 2,40 = 3,84zł - jabłka
2,5kg * 3,50 = 8,75zł - gruszki
3,84 + 8,75 = 12,59zł
200 - 12,59 = 187,41zł
odp. Kasia płacąc banknotem 200 zł otrzyma 187,41zł reszty.
3) Pełne pudełko z zapałkami waży 9,76g, a puste pudełko waży 4g. Ile przeciętnie waży jedna zapałka, jeżeli w pudełku znajduje się 48 zapałek?
9,76g - 4g = 5,76g - waga wszystkich zapałek
5,76g : 48szt. = 0,12g - waga jednej zapałki
odp. Jedna zapałka waży 0,12g