Rozwiązane

Podaj przykłady wykorzystania rozszerzalności temperaturowej cieczy i gazów.



Odpowiedź :

1)Butelki plastikowe(PET) na napoje(np.Pepsi) są "nadmuchiwane" pod wpływem ciepłego powietrza. Ciekawe jest to że nadmuchują z identycznych plastikowych malutkich buteleczek zarówno te 2l, jak i te 0,5l:D Gdyby robiono je na "suszarkach" to by się deformowały, a tak ciśnienie rozchodzi się równomiernie we wszystkich kierunkach.
2)Termometr. Pod wpływem wzrostu temperatury alkohol/rtęć zwiększają swą objętość=>podnosi się poziom w rurce.

Jakbyś potrzebował jeszcze na ciała stałe coś, to masz wskazówki inwarowo stalowe w piecykach gazowych. inwar masz z góry, stal z dołu... inwar się praktycznie nie wydłuża(bardzo mało), a stal się wydłuża dość dużo i dlatego wskazówka odchyla się w górę tymbardziej im wyższa jest temperatura

Osobiście to uważam że termometry gazowe są raczej mało znane i rzadko stosowane, dlatego myślę że lepszym przykładem będzie ten z butelkami.

A odnośnie tego co ostatnia koleżanka napisała-chodziło o przykłady, a nie o teorię. Aha no i głównie o ciecze i gazy(a o tych ciałach stałych napisałem tak na marginesie), a u Ciebie ciała stałe-główny temat.

Wszystko jasne??
____________________________________
Liczę na status najlepszego rozwiązania.
Rozszerzalność temperaturowa ciał stałych



Rozszerzalność temperaturowa ciał stałych jest zjawiskiem polegającym na wzroście objętości ciała wraz ze wzrostem temperatury. Wydłużenie jednego metra substancji przy wzroście temperatury o 100 °C. Celem mikroskopowego wyjaśnienia rozszerzalności cieplnej ciał stałych przyjrzyj się wykresowi zależności potencjalnej energii oddziaływania między cząsteczkami w zależności od ich odległości . Gdyby atomy były nieruchome w węzłach sieci
, czyli gdyby ich energia kinetyczna równa była zeru, wtedy zawsze znajdowałyby się w odległości odpowiadającej minimalnej wartości energii potencjalnej. W rzeczywistości jednak wiemy, że składniki elementarne sieci drgają wokół swych położeń równowagi, mają pewną energię kinetyczną, która rośnie ze wzrostem temperatury ciała stałego. Przedmioty wykonane z jednych substancji bardziej się rozszerzają pod wpływem wzrostu temperatury, a z innej mniej. Zazwyczaj zmiany rozmiarów ciał są jednak niewielkie.





Przykłady rozszerzalności temperaturowej ciał stałych:

1. Połączenia
szyn kolejowych. W zimie
przy bardzo niskich temperaturach można zauważyć, że między kolejnymi szynami znajdują się szerokie odstępy. Natomiast w lecie przy wysokich temperaturach odstępy są niemal niewidoczne.

2. Stalowe konstrukcje mostów, które rozszerzają się wraz ze wzrostem temperatury.

3. Taśma bimetalowa. Jest ona wykonana z połączonych ze sobą pasków z dwóch różnych metali (inwaru i mosiądzu). Podczas ogrzewania taśmy część wykonana z mosiądzu rozszerza się bardziej niż część wykonana z inwaru. Skutkiem tego jest wygięcie taśmy bimetalowej, która ma zastosowanie w różnego rodzaju urządzeniach.



Rozszerzalność temperaturowa cieczy



Przy zmianie temperatury również zmienia się rozszerzalność cieczy. W miarę wzrostu temperatury cząsteczki cieczy poruszają się coraz szybciej i w następstwie tego oddalają się od siebie i dzięki temu wzrasta objętość cieczy. Przyrost objętości cieczy zależy od rodzaju cieczy i jej objętości początkowej. Zjawisko rozszerzalności cieczy wykorzystuje się m.in. w termometrach cieczowych.