Odpowiedź :
a) 1,2km/h*1,5=1,8km/h
b)15 minut=1/4godziny=0,25
Janek 1,2*0,25=0,3km=300m
Marek 1,8*0,25=0,45km=450m
450-300=150 (m)
Marek przepłynie o 150 metrów więcej od Janka.
c)1,8-1,2=0,6 km/h=600m/3600s
600m - 3600s
100m - x
600x=360000 /:600
x=600 (s)
Janek przepłynie basek o 600 sekund wolniej niż Marek.
b)15 minut=1/4godziny=0,25
Janek 1,2*0,25=0,3km=300m
Marek 1,8*0,25=0,45km=450m
450-300=150 (m)
Marek przepłynie o 150 metrów więcej od Janka.
c)1,8-1,2=0,6 km/h=600m/3600s
600m - 3600s
100m - x
600x=360000 /:600
x=600 (s)
Janek przepłynie basek o 600 sekund wolniej niż Marek.
a) 1,2 km/h ×1,5=1,8 km/h
b) Janek- 60→1,2 km/h
60÷15=4
1,2÷4=0,3 km -droga Janka
Marek-60→1,8km/h
60÷15=4
1,8÷4=0,45
0,45-0,3=0,15km
Odp. Marek przepłynie o 0,15 km dłuższą droge.
c) Marek- 1800m-60min.
100m-x
x=100×60/"1800"(1800 w ułamku na dole w mianowniku)=3,33min ≈3,3
Janek- 1200m-60min.
100m-x
x=100×60/"1200"(1200 w ułamku na dole w mianowniku)=5min
5-3,3=1,7min
Odp. Janek przepłynie 1,7 minuty wolniej.
b) Janek- 60→1,2 km/h
60÷15=4
1,2÷4=0,3 km -droga Janka
Marek-60→1,8km/h
60÷15=4
1,8÷4=0,45
0,45-0,3=0,15km
Odp. Marek przepłynie o 0,15 km dłuższą droge.
c) Marek- 1800m-60min.
100m-x
x=100×60/"1800"(1800 w ułamku na dole w mianowniku)=3,33min ≈3,3
Janek- 1200m-60min.
100m-x
x=100×60/"1200"(1200 w ułamku na dole w mianowniku)=5min
5-3,3=1,7min
Odp. Janek przepłynie 1,7 minuty wolniej.