Odpowiedź :
Zastanówmy się, czy znamy wymienione przysłowia i co one znaczą.
Wyjaśnienie znaczeń poszczególnych przysłów:
1. „Za wysokie progi na twoje nogi” - mówi się tak do kogoś, kto z powodu niewystarczającej pozycji społecznej lub braku jakichś umiejętności nie ma dostępu do pewnego określonego środowiska.
2. „Niedaleko pada jabłko od jabłoni” - sugeruje podobieństwo dzieci do rodziców w kwestii cech charakteru, skłonności lub zachowania.
3. „Nie taki diabeł straszny, jak go malują” - czasami jakieś zadania są znacznie łatwiejsze do wykonania, niż by się na początku zdawało.
4. „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje” - ludzie, którzy żyją w zgodzie, budują silne relacje, korzystne dla obu stron. Kłótnie prowadzą do pogłębiania konfliktów, rujnują relacje rodzinne i przyjacielskie, oddalając ludzi od siebie.
5. „Gdyby kózka nie skakała, to by nóżki nie złamała” - gdyby ktoś nie zachowywał się nieodpowiedzialnie i zachowywał ostrożność, nie stałoby się nic złego. Ryzykowne i nieprzemyślane działania mogą nieść za sobą przykre konsekwencje.
Co to jest przysłowie?
Przysłowie to myśl wyrażająca przestrogę, radę lub wskazówkę. Zazwyczaj przybiera formę krótkiego zdania, które utrwaliło się w tradycji ustnej, a które pochodzi ze źródeł literackich bądź ludowych.
#SPJ3