Pilne!

1.Dlaczego osobie stojącej w zimnym mieszkaniu najbardziej marzną nogi?

2. Włosy niedźwiedzia polarnego są puste w środku. Czy możę to być przystosowanie do życia w zimnym klimacie? Odpowiedź uzasadnij.

3. Czy energia z kaloryfera dociera do nas w największym stopniu przez przewodzenie ciepła, czy przez konsekwencję?

4. Wystawiamy na słońce termometr wskazuje 45 stopni C.
a) Czy powietrze w jego otoczeniu ma taką temperaturę?
b) Wyjaśnij, dlaczego temperaturę powietrza mierzymy zawsze w cieniu.



Odpowiedź :

zad.1.

W nieogrzewanym mieszkaniu znajduje się "zimne " powietrze , które jest cięższe od ciepłego i układa się przy podłodze , ciepłe powietrze ( nawet te , które ogrzewa się od naszego ciała ) jest lżejsze i unosi się do góry pomieszczenia. Dlatego najszybciej zimno odczuwamy przy nogach.

zad.2. Jest to przystosowanie do życia w zimnym klimacie ponieważ zarówno między włosami - futrem niedźwiedzia znajduje się powietrze , oraz włosy są puste w środku co  jest doskonałym izolatorem zarówno przed zimnem jak i przed wysoką temperaturą.

zad.3.

Energia z kaloryfera dociera do nas przede wszystkim przez konwekcję - unoszenie się . Kaloryfery w naszym klimacie umieszcza się blisko podłogi - ogrzewają one powietrze , które unosi się do góry , zimne powietrze opada na dno pomieszczenia - ogrzewa się od kaloryfera i znowu unosi do góry.

zad.4.

a) termometr wystawiony na słoncu nie wskazuje dokładnej temperatury otoczenia : 45⁰C  ponieważ nastąpiło również nagrzanie samego termometru , powietrze zostało również ogrzane odbijając się np. od szyby okiennej

b) temperaturę powietrza mierzymy zawsze w cieniu , na wysokości ≈ 2m nad gruntem , z dala od zabudowań - ponieważ

- staramy się pomijać błędy pomiarów wynikające z ogrzania termometru , pomijamy dodatkowe ogrzanie powietrza po odbiciu od gładkich powierzchni, promieniowania ciał nagrzanych światłem słonecznym.